Επέστρεψαν γεμάτοι μετάλλια από τη Λεμεσό

Η Ελληνική αποστολή τα πήγε πολύ καλά.

Με πλούσια συγκομιδή μεταλλίων επέστρεψαν οι Έλληνες αθλητές που εκπροσώπησαν τη χώρα μας στους διεθνείς αγώνες Lemesia Boxing Cup που πραγματοποιήθηκαν στην Λεμεσό από 11 έως 13 Οκτωβρίου. Συγκεκριμένα η Εβελίνα Μαυρομμάτη του Ολυμπιακού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών νικώντας στον τελικό την Ισραηλινή αθλήτρια Οντέλια Εφραίμ όπως και η Όλγα Παυλίνα Παπαδάτου επίσης του Ολυμπιακού στα 64 κιλά.

Αργυρά μετάλλια κατέκτησαν ο Μανώλης Κουλούρης του Άρη Θεσσαλονίκης στην κατηγορία 50 κιλών Παίδων, ο Γιώργος Κωνσταντινούδης του ίδιου συλλόγου στα 46 κιλά Παμπαίδων και ο Γιώργος Χορβαλάκος του Ολυμπιακού στην κατηγορία των 69 κιλών στους Άνδρες, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν τόσο ο Νίκος Τσολάκης του Άρη στα 48 κιλά στην κατηγορία των παμπαίδων όσο και ο Ιωσήφ Σπυρίδης του Ολυμπιακού στα 69 κιλά Ανδρών.

Τέλος καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Βορδοναράκης των Μαχητών Ελευθερούπολης στα 75 κιλά Παίδων, που σημείωσε νίκη με νοκ άουτ στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Μία διοργάνωση στην οποία συμμετείχαν επίσης οι νέοι Μιχαήλ Μπονόβας από τον Τίγρη Ιωαννίνων και Κωνσταντίνος Λαμπρόπουλος από τον Ηρακλή Χαϊδαρίου όπου πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις παρά τις ήττες με 3-2 στα σημεία από τους αντιπάλους τους.