Επέστρεψε με εύκολη υπεράσπιση τίτλου ο Oscar Valdez

Ο αγώνας του Oscar Valdez με τον Carmine Tommasone αναμενόταν να είναι μία αρκετά απλή νίκη επιστροφής για τον Μεξικανό τιτλούχο και αυτό ακριβώς έγινε, με τον Valdez να διατηρεί τον WBO τίτλο του στα φτερά μέσω διακοπής στον έβδομο γύρο.

Ο Valdez (25-0, 20 KO) είχε να αγωνιστεί από τον Μαρτίου του 2018 εναντίον του Scott Quigg, ο οποίος έσπασε το σαγόνι του Valdez. Έτσι ο αγώνας της επιστροφής του ήταν αρκετά εύκολος ως πρώτος αγώνας του, αντιμετωπίζοντας τον Ιταλό Tommasone, έναν μαχητή με ελαφρά χτυπήματα ο οποίος δεν αναμενόταν να είναι πολύ ανταγωνιστικός.

Ο Tommasone (19-1, 5 KO) έπεσε κάτω τρεις φορές στον αγώνα. Την πρώτη φορά σε λιγότερο από ένα λεπτό στον τέταρτο γύρο και στη συνέχεια σε λιγότερο από ένα λεπτό στον έκτο. Έπεσε για τελευταία φορά αμέσως μετά την έναρξη του εβδόμου γύρου και ο διαιτητής Mark Nelson διέκοψε την αναμέτρηση σε εκείνο το σημείο.

Ο Valdez, ο οποίος έχει νέο προπονητή τον Eddy Reynoso, είχε στόχο να δουλέψει πιο υπομονετικά και να βελτιώσει την άμυνά του. Είναι δύσκολο να πει κανείς αν κάτι άλλαξε πραγματικά, αλλά σίγουρα δεν ήταν ταύρος μαινόμενος εχθές στην επίθεση, αφού έκανε ζυγισμένες επιθέσεις. Αμυντικά, δεν είχε να ανησυχήσει για πολλά με τον Tommasone.

«(Ο Eddy) ήταν ικανοποιημένoς», δήλωσε ο Valdez. «Ετσι νομίζω. Είμαι ικανοποιημένoς. Είμαστε ικανοποιημένoι. Κάναμε τη δουλειά.»

Ερωτηθείς για το σαγόνι του, ο Valdez είπε:

«Δεν σκέφτομαι πολύ το σαγόνι. Ξέρουμε ότι το σαγόνι είναι εκατό τοις εκατό έτοιμο για οποιονδήποτε. Θα επιστρέψω στο γυμναστήριο και θα συνεχίσω την προπόνηση.»

Το καλύτερο σημείο του αγώνα για τον Tommasone ήταν μετά τον αγώνα, όταν έκανε πρόταση γάμου στην κοπέλα του, η οποία δέχτηκε.

Ο Valdez προσγείωσε 88 από τα 293 (30%) συνολικά χτυπήματά του και 47 από τα 122 (39%) ισχύος του. Ο Tommasone προσγείωσε 49 από τα 300 (16%) συνολικά του και 25 από τα 117 (21%) ισχύος του.